Agregat prądotwórczy – przydatny sprzęt.

Większość jednostek Państwowej Straży Pożarnej posiada w swoim parku maszynowym wiele różnych urządzeń, narzędzi i samochodów. Jednym z nich z pewnością jest agregat prądotwórczy, który okazuje się przydatny w wielu przypadkach. Zdarza się, że strażacy są wzywani do usuwania skutków nawałnic, a wtedy w wielu miejscach brakuje prądu. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku jednostek OSP.

Ochotnicza Straż Pożarna to bardzo ważne ogniwo w systemie ratownictwa. Tu nie chodzi tylko  i wyłącznie o gaszenie pożarów, ale w wielu przypadkach OSP zajmuje się drobnymi sprawami związanymi z życiem mieszkańców. Zalane piwnice, połamane drzewa, ale również wypadki samochodowe. Do wielu tych zdarzeń wzywana jest pomoc. Jednakże w przypadku OSP ich wyposażenie znacznie odbiega od wyposażenia jednostek PSP. Zdarza się nawet, że jednostki OSP wypożyczają potrzebny sprzęt, np. agregat prądotwórczy, które w wielu przypadkach okazuje się niezbędny. Usługi związane z wynajmowaniem czy wypożyczaniem agregatów prądotwórczych dostępne są w wielu miastach. Dla przykładu można podać, że np. w Łomży wypożyczyć agregat prądotwórczy również można.

Jest to jakieś rozwiązanie, chociaż ceny wypożyczenia profesjonalnych i mocnych agregatów prądotwórczych nie są niskie. Małe agregaty można wypożyczyć już za 200 zł/ dobę, ale jeśli chodzi o takie małe maszyny to równie dobrze jednostki OSP mogą kupić sobie taki gdyż jego cena nie jest wysoka. Problemy zaczynają się wówczas jeśli trzeba uzyskać moc 30 kW czy 100 kW – to są już potężne prądnice, które mają swoją wagę i nie da się ich tak po prostu przetransportować ręcznie.