Agregat prądotwórczy w remizie PSP, OSP. Czy jest niezbędny?

Agregat prądotwórczy jest często niezbędnym narzędziem w pracy strażaka. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł jest niemożliwy. W przypadku braku dostawy prądu, zniszczonej instalacji elektrycznej lub niemożności przyłączenia do sieci elektroenergetycznej generator prądu jest doskonałą alternatywą pozyskiwania prądu. 

Obecność agregatów prądotwórczych wpisała się w politykę urządzeń sprawdzających się w remizach Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyjeżdżając do akcji strażacy nie mają pewności, iż prądu z pojazdów wystarczy do wykonania wszystkich zadań. Wówczas rezerwowe źródło energii elektrycznej staje się niezbędnym elementem wspierających wymagającą pracę ratowniczo-gaśniczą. Przyjrzyjmy się teraz podstawowym cechom agregatów prądotwórczych, czyli praktycznemu działaniu takiego urządzenia. Co napędza generator energii? Jak jest zbudowany? Z jakich elementów się składa? Agregat prądotwórczy to nic innego jak urządzenie elektromechaniczne, które bazuje na produkcji energii elektrycznej poprzez proces mechaniczny. Główne elementy, z których zbudowany jest agregat to m.in. rozdzielnica elektryczna, prądnica synchroniczna oraz silnik spalinowy.

Dodatkowym elementem urządzenia jest sprzęt pomiarowy i kontrolny, który reguluje pracę sprzętu. Generatory prądu wykorzystywane w remizach i siedzibach PSP posiadają często specjalną obudowę. Zabezpiecza ona agregat przed wpływem czynników atmosferycznych na pracę. Podstawowym uzupełnieniem urządzenie jest prądnica (stojan), na który owija się uzwojenie. Liczba uzwojeń na poszczególnych cewkach definiuje agregat jako jedno lub trójfazowy. Prądnica jest wyposażona również wirnik magnetyczny, na którym znajduje się uzwojenie.

Jak działa agregat prądotwórczy stosowany w pożarnictwie?

Zasadniczo oprócz określonych elementów zabudowy, sposób działania agregatów prądotwórczych wykorzystywanych w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych nie różni się od pozostałych urządzeń dostępnych na rynku. Generator prądu posiada silnik spalinowy, który w praktyce zamienia generowaną energię w procesie spalania paliwa na energię mechaniczną. Proces ten wprowadza w ruch wirnik prądnicy. Wówczas powstaje siła elektromotoryczna, która zmienia strumień magnetyczny w ruchomym wirniku. Właśnie wtedy produkowana jest energia elektryczna. Często sposób działania można odnieść do alternatora stosowanego a autach. Uruchomienie agregatu prądotwórczego różni się w zależności od wybranego typu. Na rynku znajdziemy urządzenia z uruchamianiem ręcznym, przy użyciu „szarpaka” oraz uruchamianie automatyczne poprzez użycie energii pozyskanej z akumulatora.

Paliwo napędzające generator prądu

Istniejące na rynku modele różnią się także jeśli chodzi o użyte paliwo. Silnik urządzenia może być napędzony przez główne rodzaje paliwa: benzynę, olej napędowy, gaz ziemny oraz ropę naftową. Jeśli chodzi zaś o silniki montowane w agregatach prądotwórczych to często wybierane są modele czterosuwowe. Proces pracy polega tu na zasysaniu paliwa, jego sprężania, a następnie spalania i opuszczeniu efektów spalania przez wydech. Podsumowując, widzimy jak prosta jest budowa urządzenia, które od wielu lat służy w wielu branżach na całym świecie. W przypadku obiektów budowlanych możemy skorzystać z wypożyczenie urządzenia. Zobacz: Wypożyczalnia agregatów Łomża. Natomiast jeśli mówimy o codziennym użytku przez strażaków to konieczny jest zakup generatora prądu.