Bezpieczeństwo pożarowe przy ociepleniu pianką PUR

Rozwój budownictwa stwarza nowe możliwości. Coraz częściej stawiamy wymagania budynkom dotyczące zużywania energii, a największym kosztem jest tu ogrzewanie. Nie dziwi więc rozwój nowych technologii dotyczących izolacji i pojawianie się pianek poliuretanowych jako materiału do ocieplenia poddasza w domach jednorodzinnych. Czy taki materiał jej bezpieczny?

Trzeba jasno powiedzieć, że pianka poliuretanowa jest dopuszczona do stosowania w budownictwie. Wiele osób nawet wskazuje, że tak skuteczne blokowanie swobodnego przepływu powietrza (piana nie jest tak przewiewna jak wełna) doprowadza w sytuacjach krytycznych do tłumienia ognia.

Warto jednak opierać się na dokumentach. Istnieją pianki PUR, które mają Klasyfikację Ogniową w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany przy działaniu ognia wewnątrz budynku. Takim produktem jest chociażby pianka firmy PCC Prodex Ekoprodur S0310/E (koszt takiej pianki można sprawdzić w tym cenniku) która posiada wszystkie niezbędne dokumenty do zastosowania w budownictwie. Produkt ten jest oznaczony jako NRO i w tym celu powinien zostać zakryty płytą G-K o grubości min. 12,5 mm.