Blog

Porównanie pokryć dachowych i bezpieczeństwo przeciwpożarowe dachów.

Dach stanowi bardzo istotny element każdego obiektu. Dzięki pokryciom dachowym chronimy dom przed przedostawaniem się wilgoci, deszczu, promieni słonecznych do pomieszczeń. Obecnie projektowane materiały pokryciowe odznaczają się wysoką odpornością ogniową, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie ich nawet w najtrudniejszych warunkach. Tym razem przyjrzymy się podstawowym rozwiązaniom wykorzystywanym w budowie dachów domów, firm, budynków gospodarczych. Czytaj dalej Porównanie pokryć dachowych i bezpieczeństwo przeciwpożarowe dachów.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe fotowoltaiki – poradnik ppoż dla instalacji PV.

Energia odnawialna to dziedzina rozwijająca się niezwykle szybko. W związku z tym Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zaprezentowało poradnik pod nazwą „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV”. Dokument ten ułatwia zadanie firmom montującym panele słoneczne. Co znalazło się w poradniku?  Czytaj dalej Bezpieczeństwo przeciwpożarowe fotowoltaiki – poradnik ppoż dla instalacji PV.

Certyfikaty na wozy strażackie w 2020 roku. Jakie są aktualne wymagania CNBOP?

Nie mamy dobrych wiadomości dla strażaków jeżeli chodzi o certyfikaty dla wozów strażackich. Wraz z początkiem roku wiele jednostek zgłasza poważne problemy z uzyskaniem bardzo kosztownego dokumentu. Ograniczone fundusze sprawiają, że zakupiony wcześniej sprzęt pożarniczy stoi w garażu, a strażacy nie mogą z niego skorzystać.  Czytaj dalej Certyfikaty na wozy strażackie w 2020 roku. Jakie są aktualne wymagania CNBOP?

Przegląd pożarniczy: pożar domu wielorodzinnego na Śląsku.

Pożar, który miał miejsce 20 stycznia tego roku w godzinach porannych przyniósł za sobą poważne straty materialne. Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 4:00, kiedy do dyżurnego na Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej wpłynęło zgłoszenia o pożarze w budynku wielorodzinnym przy ul Krasińskiego.  Czytaj dalej Przegląd pożarniczy: pożar domu wielorodzinnego na Śląsku.

Co jest przyczyną pożarów w domach jednorodzinnych?

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej są nieubłagane jeżeli chodzi o liczbę interwencji do pożarów domów. W ubiegłym roku doszło do ponad 14 000 pożarów, w których śmierć poniosło 158 osób, a szkody zdrowotne odniosły 864 osoby. Trwający sezon grzewczy zapewne wpłynie na te niechlubne statystyki. Przepisy przeciwpożarowe zawierają bardzo istotne wymagania w zakresie właściwych, bezpiecznych odległości między budynkami, jak również położenia zewnętrznych zbiorników gazowych. Prawo w żaden sposób nie wpływa na wymagania w stosunku do właścicieli domów jednorodzinnych. W związku z tym bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynku mieszkalnym zależy wyłącznie od nas samych.  Czytaj dalej Co jest przyczyną pożarów w domach jednorodzinnych?

Jak zostać operatorem numeru alarmowego 112 oraz jakie są zarobki?

System powiadamiania ratunkowego od lat zapewnia fachową obsługę telefoniczną poszkodowanym w całej Polsce. Przy jego użyciu możliwe jest wezwanie na miejsce groźnego zdarzenia właściwych służb. Numer 112 pozwala na rozmowę z operatorem numerów alarmowych, który decyduje o wezwaniu policji, straży pożarnej lub karetki pogotowia. Praca operatora jest wymagająca, podobnie do pracy strażaków, którzy z narażeniem życia uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych.  Czytaj dalej Jak zostać operatorem numeru alarmowego 112 oraz jakie są zarobki?

Materiały ogniotrwałe to podstawowe zabezpieczenie przeciwpożarowe w domu?

Domy mieszkalne powinny być nie tylko komfortowe, lecz także bezpieczne. Aby tak było konieczne jest użycie materiałów odpornych na działanie ognia. Producenci materiałów ogniotrwałych zauważyli potrzebę stosowania w budynkach wysokiej klasy elementów, które będą przebadane pod kątem ogniotrwałości.  Czytaj dalej Materiały ogniotrwałe to podstawowe zabezpieczenie przeciwpożarowe w domu?

Stare instrukcje przeciwpożarowe to przeżytek.

Wiele osób w codziennym życiu zauważa instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, które są rozlokowane w urzędach, szpitalach, przychodniach, bibliotekach, hotelach, domach opieki. Są one również obowiązkowe jeśli chodzi o siedziby firm, gdzie może dochodzić do zagrożeń w postaci pożaru lub zadymienia budynku. W takiej właśnie sytuacji są one niezbędnym elementem, który w jasny sposób informuje pracowników znajdujących się wewnątrz o postępowaniu w razie pojawienia się zagrożenia. Dlaczego dawniej projektowane instrukcje nie sprawdzą się obecnie?  Czytaj dalej Stare instrukcje przeciwpożarowe to przeżytek.

Czy fotowoltaika, panele słoneczne są łatwopalne?

Wiele osób rozważających zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w domu zastanawiają się czy będzie to bezpieczny system. Jak pokazuje praktyka pożary fotowoltaiki należą do rzadkości, a za ich powstanie niemal zawsze odpowiedzialny jest nieprofesjonalny montaż oraz użycie elementów niskiej jakości. Obecnie nie istnieją żadnego rodzaju wymogi dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego w budynkach wyposażonych w instalację PV, co wskazuje na niskie zagrożenie związane z pojawieniem się ognia.  Czytaj dalej Czy fotowoltaika, panele słoneczne są łatwopalne?

Jak obniżyć rachunki za prąd w remizie dzięki fotowoltaice?

Zużycie energii elektrycznej w budynkach użytkowych kosztuje coraz więcej zarządców budynków. Rosnące ceny dotykają nie tylko zwykłych mieszkańców domów jednorodzinnych, ale również jednostki strażackie biorące na co dzień aktywny udział w ratownictwie podczas pożarów, zdarzeń drogowych oraz wszelkich innych czynności zmierzających do niesienia pomocy potrzebującym. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej coraz częściej korzystają z oferty firm, które zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych na dachach budynków.  Czytaj dalej Jak obniżyć rachunki za prąd w remizie dzięki fotowoltaice?

Tragiczny wypadek pod Ostrołęką.

Niedziela to pracowity czas dla strażaków z okolic Ostrołęki. Bardzo groźny wypadek miał miejsce w godzinach popołudniowych w miejscowości Kołaki na styku powiatów: makowskiego oraz ostrołęckiego. Auto marki Audi na warszawskich numerach rejestracyjnych zderzyło się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka autobusem. W wyniku wypadku śmierć poniosła jedna osoba.  Czytaj dalej Tragiczny wypadek pod Ostrołęką.

Jak zachować się w trakcie pożaru domu i jak zabezpieczyć budynek? Poradnik ppoż.

Stawiając dom rzadko myślimy o wystąpieniu pożaru. Niestety brak świadomości zagrożeń w budynkach mieszkalnych prowadzi niekiedy do poważnych konsekwencji związanych z pojawieniem się ognia. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zachowaniom, które mogą uchronić przed poważnymi szkodami.  Czytaj dalej Jak zachować się w trakcie pożaru domu i jak zabezpieczyć budynek? Poradnik ppoż.

Samozapłon oleju jadalnego. Czy tłuszcz może wybuchnąć?

Gaszenie płonącego oleju wodą może mieć opłakane skutki. Wbrew pozorom do poważnego wybuchu w budynkach mieszkalnych dochodzi stosunkowo często, a takie zdarzenie rodzi za sobą szereg niebezpieczeństw. Strażacy wzywani na miejsce wybuchu często zastają naruszone elementy konstrukcyjne stolarki drzwiowej i okiennej, a niekiedy nawet murowanych ścian działowych. Wybuch powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w pomieszczeniu.  Czytaj dalej Samozapłon oleju jadalnego. Czy tłuszcz może wybuchnąć?

Tlenek węgla: podział zagrożeń oraz właściwości czadu.

„Cichy morderca” – to chyba najpopularniejsze określenie dla zatrucia czadem. Strażacy każdego roku interweniują w setkach domów, gdzie dochodzi do pojawienia się tego bezwonnego związku lotnego. Substancji nie da się wyczuć przy użyciu zmysłu węchu, ponadto nie jest ona widoczna gołym okiem. W pracy zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej zdarzają się też momenty, w których przyjazd na miejsce oznacza spotkanie ze śmiercią osoby, która chwilę wcześniej wezwała pomoc.  Czytaj dalej Tlenek węgla: podział zagrożeń oraz właściwości czadu.

Jak zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca i zmniejszyć opuchliznę?

Nietypowe wezwania strażaków wcale nie należą do rzadkich. Dyżurni PSP wielokrotnie przekazują sygnały o interwencjach w sytuacjach, kiedy pomoc jest niezbędna, lecz nie wynika z pożaru. Takim zdarzeniem może być chociażby utknięty w szczelinie metalowej palec, czy właśnie obrączka, która nie chce zejść ze spuchniętego palca. Nie należy bagatelizować takich wezwań, gdyż niekiedy dochodzi do bardzo poważnych zdarzeń. W tym artykule sprawdzimy podstawowe metody wykorzystywane w ratownictwie oraz domowe sposoby na wyjęcie kończyn ze szczeliny.  Czytaj dalej Jak zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca i zmniejszyć opuchliznę?

Dofinansowanie dla jednostek strażackich. Czy wystarczy pieniędzy?

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej przyniosła szereg zmian, które mogą poprawić funkcjonowanie wielu jednostek OSP. Wraz ze zmianami w zakresie obowiązków ciążących na strażakach ochotnikach, wprowadzono dogodny system finansowania. Wśród nowych zadań wpisanych w charakter jednostek ratowniczo-gaśniczych wpisano między innymi organizowanie działań kulturalnych, oświatowych, promujących umiejętności oraz wiedzę z zakresu ochrony ppoż. Ponadto OSP ma aktywnie uczestniczyć w działaniach realizowanych przez lokalne samorządy.  Czytaj dalej Dofinansowanie dla jednostek strażackich. Czy wystarczy pieniędzy?

Jak gasić pożar sadzy w kominie? Poradnik dla OSP.

W trakcie okresu jesienno-zimowego często dochodzi do pożarów sadzy w domowych piecach grzewczych. Jest to szczególnie spotykane zjawisko na obszarach wiejskich, gdzie zdecydowana większość pieców opiera się na paliwach stałych w postaci drewna i węgla. W tym artykule przedstawimy procedurę działania dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Zwykle są oni pierwszymi osobami, które zjawiają się na miejscu pożaru.  Czytaj dalej Jak gasić pożar sadzy w kominie? Poradnik dla OSP.

Parujące szyby w domu? Kontroluj system wentylacji!

Działająca poprawie wentylacja to podstawa jeżeli chcemy mówić o właściwych warunkach w budynku. Niekiedy jednak w wyniku zachowania wysokiej szczelności w budynku dochodzi do sytuacji, kiedy wilgoć staje się poważnym problem. Kłopot z zachowaniem właściwej termiki wewnątrz jest w pełni uzależniony od posiadanej w domu wentylacji. O ile w przypadku starszych konstrukcji problem z wilgocią nie występował, tak obiekty z zamontowaną nową stolarką drzwiową i okienną przysparzają inwestorom nie lada kłopotów. Jak sprawdzić, czy w naszym budynku występuje problem z wentylacją?  Czytaj dalej Parujące szyby w domu? Kontroluj system wentylacji!

Strażacy na ratunek tonącym krowom?

Wypadki w rolnictwie to temat, który dotyczy nie tylko działań prowadzonych na polu. Oczywiście strażacy interweniują na co dzień do zdarzeń takich jak: pożar bel słomy, samozapłon instalacji elektrycznej w ciągniku, czy wciągnięcie pracownika przez elementy ruchome kombajnu. Zdarzają się także sytuacje dość nietypowe, które też mają miejsce w polskich gospodarstwach rolnych.  Czytaj dalej Strażacy na ratunek tonącym krowom?

Czy gniazdko może się zapalić i jak gasić pożar instalacji elektrycznej?

Pojawienie się ognia w instalacji elektrycznej wcale nie należy do rzadkości. W Polsce wciąż dużym zagrożeniem dla mieszkańców bywają instalacje pochodzące z lat 80. Tego typu konstrukcja nie jest przygotowana na przyjęcie obciążeń związanych z działaniem licznych urządzeń elektrycznych w budynku mieszkalnym. Awaryjność takiej elektryki wynika przede wszystkim ze zbyt małego przekroju przewodów oraz z utraty dawnej sprawności.  Czytaj dalej Czy gniazdko może się zapalić i jak gasić pożar instalacji elektrycznej?

System wykrywania pożarów leśnych zapewni bezpieczeństwo?

Zagrożenie występowaniem pożarów lasów w Polsce dotyczy blisko 83% zasobów leśnych. W porównaniu do Europy wypadamy pod tym względem znacznie gorzej, tam zagrożenie dotyczy 65%. Skąd wynika tak duże niebezpieczeństwo dla strażaków? Otóż tereny o wielkości 7,4 mln hektara to głównie lasy posiadające znaczne ilości starszego drzewostanu, który jest narażony na szybkie pochłonięcie przez ogień.  Czytaj dalej System wykrywania pożarów leśnych zapewni bezpieczeństwo?

„Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” – mini poradnik ppoż.

Straż Pożarna w Chodzieży przygotowała specjalny poradnik dla rolników. Poradnik pod tytułem „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” jest odpowiedzią na rosnącą liczbę pożarów na terenie całego kraju. Strażacy wielokrotnie przestrzegali rolników o zagrożeniach związanych z występującą suszą i potrzebą zachowania wyjątkowej ostrożności podczas prac na polach uprawnych.  Czytaj dalej „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” – mini poradnik ppoż.

Agregat prądotwórczy w remizie PSP, OSP. Czy jest niezbędny?

Agregat prądotwórczy jest często niezbędnym narzędziem w pracy strażaka. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł jest niemożliwy. W przypadku braku dostawy prądu, zniszczonej instalacji elektrycznej lub niemożności przyłączenia do sieci elektroenergetycznej generator prądu jest doskonałą alternatywą pozyskiwania prądu.  Czytaj dalej Agregat prądotwórczy w remizie PSP, OSP. Czy jest niezbędny?

Straż pożarna przestrzega rolników przed oszustami.

Nowym sposobem na oszukiwanie obywateli stała się metoda na „szkolenia przeciwpożarowe”. Oszust wykonuje telefon do gospodarstwa rolnego i próbuje przekonać rolnika do nabycia płatnego szkolenia. To niecodzienna metoda wykorzystywana jest od niedawna, jednak jak widać jest skuteczna skoro przestępcy decydują się na taką formę działalności.  Czytaj dalej Straż pożarna przestrzega rolników przed oszustami.

Podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa ppoż fotowoltaiki

Rozwój instalacji fotowoltaicznych w kraju jest niezaprzeczalny. Nie istnieją natomiast regulacje z zakresu ochrony ppoż dopasowanych do potrzeb nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych. Nie istnieje zapis prawny, który zmusza właścicieli  budynków z instalacją PV do wyposażenia obiektu w gaśnicę proszkową. Identycznie wygląda kwestia urządzeń zabezpieczających przed pożarem.  Czytaj dalej Podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa ppoż fotowoltaiki

Ogień w budynku z instalacją PV. Zabezpieczmy fotowoltaikę przez pożarem.

Rozwój instalacji fotowoltaicznych w kraju jest niezaprzeczalny. Nie istnieją natomiast regulacje z zakresu ochrony ppoż dopasowanych do potrzeb nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych. Nie istnieje zapis prawny, który zmusza właścicieli  budynków z instalacją PV do wyposażenia obiektu w gaśnicę proszkową. Identycznie wygląda kwestia urządzeń zabezpieczających przed pożarem.

Instalacja słoneczna nie ulega z łatwością naporowi ognia, jednak to na właścicielu spoczywa konieczność właściwego zabezpieczenia. Płomienie mogą wystąpić w garażu, czy też kotłowni z zamocowanym inwerterem. Wartym uwagi zabezpieczeniem, które dobrze jest mieć jest gaśnica proszkowa dla urządzeń elektrycznych. Przy wystąpieniu pożaru należy posiadać wiedzę jak postępować. Podstawowym zadaniem jest wyłączenie inwertera i jeśli mamy możliwość warto zadbać o bezpieczeństwo przy instalacji prądu stałego. Próby gaszenia ognia można podejmować we własnym zakresie. Należy to czynić wówczas, gdy nie zachodzi niebezpieczeństwo dla innych osób, w tym nas samych. W większości przypadków trzeba jednak skorzystać z pomocy straży pożarnej, która podejmie się próby ugaszenia budynku. Czasami przy braku świadomości co do naszej instalacji PV dobrze jest wezwać na miejsce pogotowie energetyczne. Pogotowie sprawdzi rozmieszczenie wszelkich przewodów i elementów składowych całej instalacji. Konieczne jest podjęcie się próby odnalezienia zabezpieczenia prądu stałego, inwertera i przewodów łączących.

Ogień w środku domu, czy siedzibie firmy nie pojawia się wyłącznie w przypadku zwarcia. Szybka reakcja ognia i powstawanie pierwszych zarzewi występuje często  w całkowicie innym miejscu. Z kolei płomienie z łatwością przeniosą się po wszystkich pomieszczeniach. Niebezpieczeństwo wzrasta, kiedy ogień zajmuje miejsce zamontowanej instalacji. W takim wypadku straż pożarna może powoli podawać wodę z uwzględnieniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Piana oraz woda są łatwymi nośnikami łuków elektrycznych, co mogłoby skutkować porażeniem osób. Przy instalacji z prądem zwartym określono minimalną odległość gaszenia w granicach 5 metrów. Jeśli strażacy nie będą uważać to może dojść do groźnego porażenia prądem poprzez pełne napięciu instalacji słonecznej. Panele fotowoltaiczne w trakcie odłączenia od pozostałych zabezpieczeń będą stale produkować wysokie napięcie. Dobrze mieć na uwadze, że wszelkiego rodzaju zniszczenia tj. naderwanie kabli, uszkodzenie obwodu elektrycznego mogą tworzyć niebezpieczne zdarzenia. Wówczas prąd może tworzyć niebezpieczne łuki dla przepływu prądu, co powoduje szereg groźnych sytuacji dla ludzi przebywających niedaleko instalacji.

Podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa ppoż fotowoltaiki

Panele słoneczne i cała instalacja to urządzenia raczej niełatwopalne. Nie powodują one transportu płomieni, a więc nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Stanowią one pośrednie niebezpieczeństwo, w tym porażenie prądem elektrycznym. Gaszenie fotowoltaiki skupia się na podawaniu strumienia wody na dach obiektu bądź też instalację na ziemi z odległości minimalnej – 5 m. Dobrze jest mieć wszelkie niezbędne schematy od firmy montującej fotowoltaikę w naszym domu lub firmie. W ten sposób zyskamy przewagę nad pożarem i ograniczymy straty do minimum. Czytaj więcej o fotowoltaice na stronie: http://fotowoltaika-polska.pl

Czym są normy eksploatacyjne dla pojazdów PSP w 2019 roku?

Normy eksploatacyjne pojazdów strażackich to nic innego jak określenie minimalnego czasu dla użytkowania aut wykorzystywanych w codziennej służbie. Tegoroczna nowelizacja Zarządzenia KG PSP jest okazją do prezentacji norm eksploatacyjnych dla poszczególnych pojazdów. Zgodnie z zarządzeniem z dnia 29 stycznia 2019 roku ws. gospodarki transportowej przygotowano wykaz minimalnego wykorzystania pojazdów pełniących służbę na lądzie i w wodzie. Minimalne okresy eksploatacji podzielono na na kilka kategorii: 10, 12, 15 oraz 20 lat. Co to oznacza?  Czytaj dalej Czym są normy eksploatacyjne dla pojazdów PSP w 2019 roku?

Bezpieczeństwo pożarowe przy ociepleniu pianką PUR

Rozwój budownictwa stwarza nowe możliwości. Coraz częściej stawiamy wymagania budynkom dotyczące zużywania energii, a największym kosztem jest tu ogrzewanie. Nie dziwi więc rozwój nowych technologii dotyczących izolacji i pojawianie się pianek poliuretanowych jako materiału do ocieplenia poddasza w domach jednorodzinnych. Czy taki materiał jej bezpieczny? Czytaj dalej Bezpieczeństwo pożarowe przy ociepleniu pianką PUR

Samochody trafiły do Lasów Państwowych.

Wyposażenie jednostek działających na terenach leśnych jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym co pewien czas. Wynika to z dużego zagrożenia możliwością pożaru, który jest niezwykle trudny do opanowania. Wystarczy jedna iskra, aby las zamienił się w płonącą pułapkę i to bardzo trudną w ugaszeniu. Dlatego tak istotne są regularne patrole prowadzone przez strażaków, którzy mogą zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom na wczesnym etapie.  Czytaj dalej Samochody trafiły do Lasów Państwowych.

Bezpieczeństwo nad wodą – prezentacja ćwiczeń strażaków.

Skuteczna praca strażaków byłaby niemożliwa bez prowadzenia regularnych ćwiczeń. To one decydują często o sprawności działań, które wymagają skupienia i dużych umiejętności. Na terenie gmin Tarnowo Podgórne oraz Czerwonak w dniach 11 – 13 lutego odbyły się praktyczne ćwiczenia Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wodno – Nurkowego Centralnego Odwodu Operacyjnego w województwie wielkopolskim.  Czytaj dalej Bezpieczeństwo nad wodą – prezentacja ćwiczeń strażaków.