Budowa budynku strażackiego w Świeciu.

Można powiedzieć, że budowa nowej strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu jest już na ukończeniu. Nowa siedziba jest umiejscowiona przy ulicy Wojska Polskiego, w bliskim sąsiedztwie szpitala oraz zjazdu na obwodnicę. Ostatnie prace to roboty wykończeniowe, gdyż już pod koniec zeszłego roku udało się zająć ścianami działowymi, elewacją budynku, dachem. Inwestycja była podzielona na kilka etapów w związku z finansowaniem całej inwestycji. 

Początkowo zakładana kwota 10 mln złotych była niewystarczająca, całe przedsięwzięcie pochłonie minimum 14 mln złotych. Budowę obiektu rozpoczęto od prac ziemnych, tworzenia przyłączy kanalizacyjnych, elektrycznych oraz instalacją deszczową. Zadbano też o wnętrze budynku, pojawiły się tam ściany działowe. Cały teren wokół budynku będzie ogrodzony, natomiast teren wokół został utwardzony. Nie ma póki co kostki brukowej i nie wiadomo, czy i kiedy się ona pojawi. Cały projekt sfinansowano z rządowego programu modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej. Wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie oddany do użytku już w przyszłym roku. Wybudowany obiekt ma kształt litery L, z dachem w tradycyjnym czerwonym kolorze. Istotne jest wyposażenie strażnicy w bramy przemysłowe, które zapewniają możliwość szybkiego wyjazdu. Automatyka do bram pełni niezwykle ważną rolę w nowoczesnym pożarnictwie. To dzięki sprawnym systemom możliwe jest szybkie otwieranie bram i wyjazd do akcji pożarniczej.

Duże opóźnienie inwestycji jest bezpośrednio związane z budową komendy z Żninie. Środki na budowę w Świeciu musiały zostać wstrzymane z konieczności, ponieważ konkurencyjny obiekt mógł stracić unijne dofinansowanie w wyniku niewypełnienia terminów.