Co jest przyczyną pożarów lasów w Grecji?

Skala tego zjawiska i liczba ofiar to smutny obraz ostatnich tygodni. Płonące lasy to nie tylko zagrożenie dla przebywających w okresie letnim wczasowiczów, ale też zwierząt i przyrody. Odbudowanie roślinności to etap trwający całymi latami, należy też wspomnieć o ogromnym wysiłku strażaków i kosztach poniesionych podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Czy tym razem mamy do czynienia z naturalnym zjawiskiem, czy może przyczyna pożarów w Grecji jest zupełnie inna? 

Rozmiar pożaru oraz eksperci wskazują, iż może to być podpalenie. Wypowiedź na ten temat padła z ust Ryszarda Żółtanieckiego, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach. Wskazał on na możliwość podłożenia ognia na zlecenie koncernów deweloperskich, które mogą po zakończeniu działań strażaków otrzymać grunty pod budowę kolejnego kurortu. W rozmowie z Polską Agencją Prasową ambasador zwrócił uwagę na częstotliwość występowania pożarów o tej samej porze roku, czyli w lato oraz na główne miejsce występowania ognia jakim są Ateny. Tym razem skala jest dużo większa niż w ostatnich latach. Co ciekawe dowiedzieliśmy się, ze tereny w okolicy Aten to obszary gęsto zalesione. W takim wypadku inwestor nie ma szans na uzyskanie terenu pod zabudowę, gdyż nikt nie zgodzi się wyciąć drzew. Jeżeli jednak te drzewa znikną to tego problemu już nie ma i można stawiać kurort, spalony las to doskonały łup dla deweloperów.

Na koniec ambasador dodał, iż teren między Atenami i Koryntem to bardzo duża aglomeracja ciągnąca się od południa Attyki do Peloponezu. Wszystko więc wskazuje, że prawdopodobną przyczyną pożarów było celowe podpalenie, za którym mogą stać koncerny deweloperskie. To bardzo łatwy sposób na otrzymanie gruntów pod zabudowę.