Czy domowy piec może wybuchnąć?

Bez względu na to jaki piec posiadamy musimy mieć świadomość zagrożeń związanych z korzystaniem z takiego urządzenia. Czysty, zadbany, regularnie kontrolowany piec to spokój przez wiele lat. Istnieją jednak powody, dla których ogrzewanie domu może stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Wybuch domowego pieca to zjawisko raczej rzadkie, ale mogące wystąpić.

Można mnożyć czynniki wywołujące taką nagłą reakcję, ale główne powody wybuchów to złe, niefachowe podłączenie ogrzewania gazowego, nieszczelność, zbyt duże ciśnienie wewnątrz oraz zabrudzenia w postaci sadzy i resztek powstałych w wyniku spalania. Osadzają się one w piecu i kominie, wieloletnie zaniedbania mogą wówczas skutkować pożarem lub nawet wybuchem. Częstymi przykładami są pożary kominów i ich rozsadzenie od środka. Zdarzają się też przypadki dużo poważniejsze, które powodują ciężkie uszkodzenia ciała. Przykładem takiego zdarzenia jest wybuch pieca centralnego ogrzewania w miejscowości Zawady w powiecie kłobuckim. Zdarzenie miało miejsce w czwartek 1 lutego około godziny 12:00. W wyniku wybuchu 65-letnia kobieta i rok starszy mężczyzna doznali poważnych poparzeń II-stopnia. Mężczyzna został natychmiast przetransportowany śmigłowcem do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, kobieta przebywa obecnie w częstochowskim szpitalu.

W akcji wzięły udział cztery zastępy straży pożarnej: dwie ekipy z Kłobucka oraz OSP z Popowa i Rebielic Królewskich. Wciąż nieznana jest przyczyna wybuchu. Przypominamy w tym miejscu o konieczności okresowego przeglądu przydomowych pieców. To groźne wydarzenie pokazuje jak niebezpieczne mogą być zaniedbania z naszej strony.