Czy gniazdko może się zapalić i jak gasić pożar instalacji elektrycznej?

Pojawienie się ognia w instalacji elektrycznej wcale nie należy do rzadkości. W Polsce wciąż dużym zagrożeniem dla mieszkańców bywają instalacje pochodzące z lat 80. Tego typu konstrukcja nie jest przygotowana na przyjęcie obciążeń związanych z działaniem licznych urządzeń elektrycznych w budynku mieszkalnym. Awaryjność takiej elektryki wynika przede wszystkim ze zbyt małego przekroju przewodów oraz z utraty dawnej sprawności. 

Silne przeciążenie sieci występuje zwykle w godzinach szczytu, gdy dochodzi do pracy wielu urządzeń w jednym momencie. Starsze przewody na bazie aluminium silnie się nagrzewają, rodzi to  pewne groźne zjawiska w postaci powstawania przebić oraz iskrzenia instalacji. Nierzadko dochodzi także to pożaru wynikającego ze sparciałej izolacji, która z łatwością zapali się w wyniku iskrzenia. O ile starsze instalacje elektryczne radziły sobie dość dobrze z liczbą podłączonych urządzeń, tak dzisiaj elektroniki jest na tyle dużo, iż może stać się ona przyczyną poważnego pożaru. Rosnące grzanie przewodów w wyniku dużego natężenia pracy urządzeń RTV i AGD może prowadzić do wystąpienia pożaru. Starsze instalacje elektryczne nie posiadają również zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, co generuje dodatkowe niebezpieczeństwo. Warto więc zadbać o projektowanie instalacji elektrycznej zgodnie z potrzebami XXI wieku. Spełnienie obecnych wymogów bezpieczeństwa sprawia, że będziemy mogli cieszyć się bezawaryjnym zasilaniem przez wiele lat. Tym samym unikniemy groźnego i bardzo kosztownego pożaru, który mógłby narazić nasz budżet na poważny wydatek.

Największe błędy, czyli naprawa we własnym zakresie

Absolutnie odradzamy naprawianie niesprawnych bezpieczników topikowych w starszych instalacjach przy użyciu drutu lub gwoździa. Do przepalenia bezpieczników dochodzi często w sytuacji, gdy instalacja elektryczna jest zbyt obciążona. Takie prowizoryczne naprawy przynoszą wyłącznie szereg zagrożeń. Jednym z nich jest niejako zmiana działania bezpieczników. Naprawa bezpiecznika przy użyciu garażowych metod kończy się tak naprawdę uszkodzeniem urządzenia. Bezpiecznik po takiej naprawie nie odcina dopływu prądu, więc w razie przeciążeń instalacja elektryczna jest narażona na utratę parametrów izolujących. Taki stan rzeczy może doprowadzić do pożaru. Aktualnie stosowane są bezpieczniki automatyczne, które nie generują zagrożeń związanych z nierozwagą osób korzystających z instalacji. Zobacz także: instalacje elektryczne Szczytno.

Skąd jeszcze biorą się pożary instalacji elektrycznych?

Jedną z przyczyn występowania pożarów instalacji elektrycznych starego typu jest niewłaściwe korzystanie z przyłączonego sprzętu. Pokutuje tu czynnik ludzki i zachowania takie jak: pozostawienie żelazka, grzałki, grzejnika bez opieki. Użytkowanie urządzeń naprawianych we własnym zakresie. To wszystko może rodzić niebezpieczeństwo w postaci pojawienia się zwarcia, a w skrajnym przypadkach właśnie wystąpienia pożaru. Gaszenie pożaru jest z reguły bardzo utrudnionym zadaniem. Przewody znajdujące się w ścianach i brak wiedzy mogą skutkować bardzo poważnym pożarem. Należy pamiętać, aby instalacji elektrycznej pod żadnym pozorem nie gasić wodą. W sprzedaży znajdziemy gaśnice proszkowe i śniegowe, które powinniśmy mieć na wyposażeniu w budynku mieszkalnym. W razie pojawienia się dymu i pierwszych oznak tlącej się instalacji elektrycznej należy niezwłocznie odłączyć dopływ prądu. Następnie wykonujemy telefon do Straży Pożarnej oraz Pogotowia Energetycznego.