Czy pianka PUR jest palna czy niepalna?

Wiele kontrowersji wzbudzają u niektórych osób nowoczesne izolacje natryskowe piankami poliuretanowymi. Pomijając ich niewątpliwą skuteczność i wysokie parametry termiczne pozostaje jeszcze sprawa, która również jest ważna – chodzi o bezpieczeństwo pożarowe. Pojawiające się pytanie: czy pianka PUR jest łatwopalna, nie może zostać bez odpowiedzi również w naszym serwisie internetowym.

Jak możemy wyczytać na stronie internetowej, na której autor porusza sprawę palności pianki PUR, możemy wyróżnić pianki w klasie palności F i E. Ktoś więc może powiedzieć, że są to słabe parametry, ale jeżeli porównamy je do innych materiałów, które biorą udział w tworzeniu budynku to już nie jest tak źle. We współczesnych domach stosujemy przecież membrany dachowe, a nawet papę, stosujemy również styropian. Dlaczego więc to pianka poliuretanowa wywołuje takie emocje, chociaż zabudowana płytą G-K spełnia wszystkie wymagania dotyczące przepisów pożarowych w obiektach, w którzy przebywają i mieszkają ludzie. Pikanterii dodaje również fakt, iż coraz częściej ocieplanie pianką poliuretanową jest stosowane do budowania hoteli, sklepów itd.

Istnieje również opinia, że parametry osiągane w badaniach, a te, które potem istnieją w produkcie dostarczanym na budowę to dwie różne sprawy. Prawdopodobnie uniepalniacz dodawany do poliolu nie jest wcale tanim środkiem. Warto więc tutaj wybrać produkt renomowanego producenta, dla którego opinia na rynku światowym jest ważniejsza niż chwilowy zysk. Dobrą opinią cieszą się z tej sprawie pianki firmy Synthesia – opinia o piankach hiszpańskich jest bardzo dobra, nie tylko przez jej właściwości termiczne, ale również z tego względu, że bardzo dobrze reaguje na ogień.

Na prezentowanym filmie pokazana jest pianka w klasie palności E (wyższa zawartość uniepalniacza), ale również pianka w klasie F nie ustępuje zbytnio w tej sprawie. Są tacy, którzy twierdzą, że pianki firmy Synthesia w klasie F lepiej zachowują się w kontakcie z ogniem niż inne pianki w klasie E. Na pokazanym niżej filmie możemy zobaczyć, że to może być prawdziwa opinia.

Oczywiście to amatorskie nagranie pokazuje tylko mit o tym, że pianka PUR jest łatwopalna. Jeżeli dodamy do tego, że producent pianek Synthesia potwierdza jakość swojego działania certyfikatem ISO 9001 (od 1995 roku) to o sprawy palności pianki również możemy być spokojni.

Przy pisaniu artykuły skorzystaliśmy z fragmentów ze strony firmy TOMCZAK – Izolacje Natryskową.