Czy straż pożarna posiada samochody dowodzenia i łączności?

Wiele różnych służb posiada na swoim wyposażeniu pojazdy, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ułatwiają codzienną pracę. Samochody dowodzenia i łączności już niebawem trafią do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Przetarg na dostarczenie  pojazdów został już ogłoszony, w jego ramach zakupione zostanie sześć aut wyposażonych w stanowiska dowodzenia.

Wszystkie pojazdy będą nowe, zostaną wyposażone w napęd 4×2, silnik o mocy przynajmniej 160 KM, który będzie spełniał normę spalania EURO 6. Za zmianę biegów odpowiedzialna będzie automatyczna lub zautomatyzowana skrzynia biegów, wewnątrz znajdzie się także kabina dwudrzwiowa na trzy miejsca siedzące. Samochód dowodzenia i łączności będzie w środku wykończony materiałami kompozytowymi, znajdzie się tam stół roboczy, szafa typu RACK, dwa miejsca dla operatorów, duże 49-calowe telewizory, systemy informatyczne, agregat prądotwórczy, łączność telefoniczna i radiowa oraz anteny teleskopowe. Wóz strażacki standardowo otrzyma ostrzegawczą belkę LED oraz lampy kierunkowe z obu stron pojazdu. Całkowita masa ukończonego auta ma wynieść około 7500 kg.

Samochody dowodzenia i łączności trafią w przyszłym roku do kilku jednostek: Komend Miejskich/Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Świeciu, Łańcucie, Sieradzu, Wrocławiu i Bielsku-Białej. Ten kosztowny zakup jest możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Przewidywany koszt tego zadania to ponad 7 mln zł.