Gdzie zgłosić niewybuch znaleziony na działce?

W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 112, dyspozytor po drugiej stronie słuchawki wezwie na miejsce odpowiednie służby. Dobrze jest przyjrzeć się jednak sytuacjom, które mogą mieć miejsce w przypadku wybuchu takiego ładunku, co jest związane zwykle z nierozsądnymi próbami przenoszenia niewybuchu we własnym zakresie. Ćwiczenia z niewybuchami prowadzono w piątek (07.09) i uczestniczyli w nich strażacy oraz saperzy. 

Scenariusz zakładał bardzo groźny wybuch, który prowadził do uszkodzeń ciała blisko trzydziestu młodych osób. Wszystko wydarzyło się w momencie trwającej wycieczki po podziemiach przy Wzgórzu Kościuszki znajdującego się przy ul. Chełmońskiego w Jeleniej Górze. Co więcej, po przybyciu na miejsce jednostek ratowniczo – gaśniczych okazało się, że pod ziemią znajdują się kolejne niewybuchy. Zadecydowano o wezwaniu na miejsce saperów. W ubraniu ochronnym oraz aparatach ochrony układu oddechowego rozpoczęto gaszenie ognia, który był wywołany przez leżący na ziemi niewypał z czasów II wojny światowej. Jednostka musi się jednak wycofać ze względu na zagrożenie kolejną eksplozją. Pracę przejmują saperzy z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Dodatkowo ze względu na ilość osób poszkodowanych podjęto decyzję o wyzwaniu kolejnych zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej. Ratownicy podejrzewali też obecność gazów, które mogły spowodować iskrzenie, zaczęto więc szukać możliwości utworzenie drugiego wejścia do podziemi.

Po zejściu na dół sapera ubranego w kombinezon przeciwodłamkowy wyniesiono zardzewiałą minę, odkryto tez granat moździerzowy z niesprawnym zapalnikiem. Niewypały włożono do przygotowanych pojemników, strażacy mogli rozpocząć działania z użyciem sprzętu ratownictwa medycznego. Wszystkich poszkodowanych bezpiecznie ewakuowano i przekazano czekającym na miejscu ratownikom. Przejście do dalszej części korytarza zostało osłabione, w związku z czym zastęp strażacki przystąpił do wykonania stemplowania przy użyciu stalowych podpór. Wszystkie służby dzięki takim ćwiczeniom poprawiają współpracę między poszczególnymi jednostkami.