Ile wody może pomieścić samolot gaśniczy?

Gaszenie ogromnych, trudno dostępnych terenów wymaga coraz częściej korzystania z nowoczesnych rozwiązań ułatwiających pracę. Dobrym tego przykładem są lasy, gdzie drzewa i teren uniemożliwiają dotarcie do źródła ognia tradycyjnym pojazdem gaśniczym. Co w takim wypadku? Wówczas stosuje się samoloty wyposażone w zbiornik na wodę lub środek gaśniczy, które dokonują zrzutu z powietrza. Dzięki takim kompleksowym działaniom każdy pożar można z czasem opanować i przynosi on nieco mniejsze straty niż bez udziału samolotów. 

Zwykle to Stany Zjednoczone przodują w wykorzystywaniu nowych narzędzi. Tak też jest w tym przypadku, kiedy to do pożaru kalifornijskich lasów wykorzystano największy na świecie samolot gaśniczy. Jest nim Boeing 747-400 Supertanker wyprodukowany przez firmę Global SuperTanker Services. Ten ogromnych rozmiarów samolot stacjonuje na co dzień w Colorado Springd. Imponujące są nie tylko rozmiary wewnętrzne, ale też umieszczony wewnątrz pojemnik na wodę lub środek gaśniczy, który może pomieścić 74 200 litrów. Pokaźny zbiornik jest w stanie zrzucić wodę i objąć zasięgiem teren w granicach 6400 kilometrów. Ponadto samolot jest w stanie wykonać w razie konieczności jeden zrzut lub osiem mniejszych, dzięki temu można pokryć teren szerokości 50 metrów i długości 5 kilometrów. Podczas zrzutu samolot porusza się z możliwie niską prędkością 260 km/h, co odpowiada ustawieniom wykorzystywanym przy lądowaniu.

Taki zestaw pozwala na dokładne podanie wody w źródło ognia, którego nie można opanować w żaden inny sposób. Często temperatury w takich miejscach uniemożliwiają nie tylko dostanie się tam pojazdów strażackich, ale też nie pozwalają prowadzić akcji gaśniczej przez strażaków. Ten ogromny samolot jest dumą pożarnictwa i bierze udział w najtrudniejszych akcjach na całym świecie.