Jak obniżyć rachunki za prąd w remizie dzięki fotowoltaice?

Zużycie energii elektrycznej w budynkach użytkowych kosztuje coraz więcej zarządców budynków. Rosnące ceny dotykają nie tylko zwykłych mieszkańców domów jednorodzinnych, ale również jednostki strażackie biorące na co dzień aktywny udział w ratownictwie podczas pożarów, zdarzeń drogowych oraz wszelkich innych czynności zmierzających do niesienia pomocy potrzebującym. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej coraz częściej korzystają z oferty firm, które zajmują się montażem paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. 

Inwestycje w odnawialne źródła energii są możliwe poprzez działanie różnego rodzaju programów dofinansowujących instalacje PV z zewnętrznych źródeł. Pozyskane na zakup fotowoltaiki środki pozwalają na realne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne są coraz tańsze, co umożliwia inwestowanie środków w sposób, który jeszcze do niedawna wydawał się niemożliwy. Nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z budynkiem jednorodzinnym, firmowym, czy remizą strażacką, wszędzie tam możliwy jest montaż fotowoltaiki. Instalacje tego typu są montowane zwykle na dachach, a niekiedy na specjalnym stelażu obok budynków. W przypadku remizy możliwe jest zasilenie wszelkiego typu urządzeń elektrycznych, począwszy od oświetlenia, aż na sprzęcie kończąc. Nadwyżkę energii możemy przekazać do sieci energetycznej, dzięki czemu możliwy jest odbiór energii w razie zwiększonego zapotrzebowania. To istotne z punktu widzenia zarządców remiz strażackich, w których nie zastosowano jeszcze modernizacji ogrzewania. W takim wypadku możliwe jest zasilenie w okresie jesienno-zimowym nagrzewnic zasilanych energią elektryczną. Wyprodukowaną w okresie letnim energię możemy później odebrać z sieci przesyłowej, pozwala to odzyskać do 80% prądu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Niekiedy instalacje fotowoltaiczne łączone są z innymi urządzeniami. Często spotykanym wariantem jest połączenie paneli słonecznych z pompą ciepła. W ten sposób możliwe jest optymalne wykorzystywanie energii elektrycznej pozyskanej ze słońca.