Jak pomóc osobie nieprzytomnej?

Zarówno w pracy strażaków w czasie akcji ratowniczo – gaśniczych, tak i w codziennym życiu możemy spotkać się z sytuacją wymagającą bardzo szybkiej reakcji przed przyjazdem na miejsce odpowiednich służb. Taką sytuacją jest napotkanie na ulicy osoby, która straciła nagle przytomność. Przyczyn takiego zachowania może być wiele od niedotlenienia mózgu, przez urazy głowy, hipoglikemię, wychłodzenie, aż po udar mózgu. Bez względu na przyczyny należy wezwać służby ratownictwa medycznego oraz straż pożarną, jeżeli mamy do czynienia ze zdarzeniem takim jak wypadek drogowy z uwięzionymi w samochodzie poszkodowanymi lub pożar domu. Często osoba poszkodowana o własnych siłach opuszcza budynek, następnie mdleje. Co wtedy robić? 

Najpierw sprawdzamy dokładnie okolice i bezpieczeństwo dla prowadzenia naszych działań. Należy pamiętać, że równie istotne jest nasze zdrowie i życie, jako pierwsi powinniśmy chronić samych siebie. Dopiero wtedy możemy przystąpić do działań ratowniczych. Następnie możemy skontrolować czy osoba jest nieprzytomna, zadajemy łatwe pytania i możemy lekko potrząsnąć ramiona poszkodowanego. Jeśli osoba nie reaguje warto zawołać kogoś znajdującego się w pobliżu, pozwoli to prowadzić skuteczniej poszczególne działania. Możemy od razu poprosić o wezwanie karetki pogotowia oraz strażaków jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Przystępujemy do udrożnienia dróg oddechowych, kładziemy jedną dłoń na czole, dwa palce drugiej dłoni na podbródku i lekko odchylamy do tyłu głowę. Nie bójmy się tego robić nawet u osób ze złamaniami lub uszkodzeniami kręgosłupa, gdyż brak oddechu w szybkim czasie może doprowadzić do śmierci poszkodowanego.

Po odchyleniu głowy kontrolujemy obecność oddechu, liczymy do dziesięciu i słuchamy wydobywającego się przez usta szumu. Możemy też poczuć powietrze na policzku lub też zaobserwować unoszenie się do góry klatki piersiowej. Jeżeli jednak słyszymy charczenie, ale klatka piersiowa jest nieruchoma, należy natychmiast wykonać sztuczne oddychanie.  Jeśli oddech jest miarowy tzn. przynajmniej 2 wdechy na 10 sekund to możemy ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Zanim na miejsce przybędzie karetka lub inne służby należy cały czas sprawdzać oddech osoby nieprzytomnej, warto też okryć ją specjalnym kocem lub też zwykłą kurtką w celu uniknięcia wychłodzenia organizmu.