Jak zachować się w trakcie pożaru domu i jak zabezpieczyć budynek? Poradnik ppoż.

Stawiając dom rzadko myślimy o wystąpieniu pożaru. Niestety brak świadomości zagrożeń w budynkach mieszkalnych prowadzi niekiedy do poważnych konsekwencji związanych z pojawieniem się ognia. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zachowaniom, które mogą uchronić przed poważnymi szkodami. 

Szybka ewakuacja oraz szkodliwe substancje powstające w trakcie spalania

Jeżeli spotkamy się z wystąpieniem pożaru to pierwszą kwestią jest ewakuacja. W części przypadków jesteśmy w stanie ugasić ogień przy użyciu gaśnicy, jednak rozległe pożary, gdzie nie znamy źródła ognia powinny jasno wskazywać na potrzebę szybkiego opuszczenia płonącego budynku. Po ewakuacji natychmiast wybieramy numer 112 lub 998 w celu wezwania na miejsce strażaków. Nie narażajmy swojego zdrowia i życia jeżeli nie mamy pewności, że podołamy ugaszeniu ognia. Czym innym jest płonąca patelnia, a czym innym poważne zadymienie wszystkich pomieszczeń i płonące pomieszczenia. Należy pamiętać, że w trakcie spalania się pokojów i przedmiotów znajdujących się w budynkach użytkowych dochodzi do nagromadzenie śmiertelnych dla człowieka gazów. Według dostępnych statystyk strażackich aż 80% śmiertelnych ofiar to osoby, które uległy zatruciu dymem. Nie jest to żadnego rodzaju wydumane zagrożenie, ponieważ nawet pojedynczy wdech toksycznych substancji może skutkować poważną chorobą, a niekiedy i śmiercią. Najlepszą formą ewakuacji jest przyjęcie pozycji na czworaka, ponieważ wtedy chronimy nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi toksynami z dymu. Podstawowym zabezpieczeniem jest wykorzystanie mokrego ręcznika lub chusty, który tworzy filtr.

Gaszenie płonących osób oraz zasady korzystania z drzwi

Podstawowym środkiem wykorzystywanym do gaszenia płonącej osoby jest koc lub duży fragment materiału. W ten sposób najszybciej odetniemy tlen, który jest niezbędny w procesie spalania. Możemy rzecz jasna skorzystać z gaśnicy, ale trzeba uważać, gdyż może być ona szkodliwa przy kontakcie z drogami oddechowymi i oczami poszkodowanego. Przed podjęciem działań gaśniczych w pomieszczeniach zamkniętych należy upewnić się, że mamy szansę na ugaszenie ognia. Jeżeli nie to najlepiej jest unikać tego typu zachowań. Wynika to z możliwości zwiększenia dopływu tlenu, co finalnie może prowadzić do jeszcze większego pożaru. Wiele osób rozważa zastosowanie drzwi przeciwpożarowych do newralgicznych miejsc w domu. O ile przepisy w przypadku domów jednorodzinnych dla pieców o niewielkiej mocy nie nakazują stosowania tego typu konstrukcji, tak w przypadku przezornych właścicieli jest to wybór jak najbardziej uzasadniony.

Gaśnica – zbędny, czy niezbędny element wyposażenia?

Przepisy prawa nie wskazują na obowiązek posiadania gaśnicy w budynkach mieszkalnych. Niemniej wyposażenie domu w gaśnicę proszkową ABC staje się powoli standardem związanym z bezpieczeństwem ppoż. Najlepszym wyborem jest zakup kilku gaśnic o mniejszej pojemności i umieszczenie ich w różnych punktach w domu. Pamiętajmy o regularnym przeglądzie, który jest niezbędny jeżeli chcemy, aby posiadane gaśnice były sprawne przez cały okres użytkowania.

Ochrona instalacji elektrycznej przed pożarem

Podstawową zasadą ochronny przeciwpożarowej w tym zakresie jest montaż nowoczesnych przewodów. Starsze instalacje w budynkach użytkowych charakteryzuje niska przepustowość, czyli brak dostosowania do pracujących urządzeń o wyższej mocy. W takim wypadu narażamy się na zwarcie, które może skutkować bardzo groźnym pożarem. Wyklucza się także łączenie ze sobą przewodów przy użyciu skręcania, a gniazdka powinny posiadać styki ochronne.

Instalacje wczesnego ostrzegania – systemy ppoż

Instalacje przeciwpożarowe to jeden z elementów stosowanych w nowoczesnych budynkach użytkowych. Wbrew pozorom takie rozwiązania stosowane są nie tylko w dużych obiektach handlowych, ale także w domach jednorodzinnych. Instalacje przeciwpożarowe pozwalają znacznie wcześniej wykryć źródło problemu i zareagować w odpowiedni sposób. Może to być alarm, powiadomienie użytkownika przez sms o pożarze, a także automatyczne wezwanie wsparcia strażaków.