Jak zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca i zmniejszyć opuchliznę?

Nietypowe wezwania strażaków wcale nie należą do rzadkich. Dyżurni PSP wielokrotnie przekazują sygnały o interwencjach w sytuacjach, kiedy pomoc jest niezbędna, lecz nie wynika z pożaru. Takim zdarzeniem może być chociażby utknięty w szczelinie metalowej palec, czy właśnie obrączka, która nie chce zejść ze spuchniętego palca. Nie należy bagatelizować takich wezwań, gdyż niekiedy dochodzi do bardzo poważnych zdarzeń. W tym artykule sprawdzimy podstawowe metody wykorzystywane w ratownictwie oraz domowe sposoby na wyjęcie kończyn ze szczeliny. 

Metody nieinwazyjne to takie, w których obrączka, biżuteria, czy inne przedmioty nie zostają zniszczone. Istnieją też rozwiązania inwazyjne, które wymagają uszkodzenia mniej lub bardziej wybranego przedmiotu. Jednym z najczęściej spotykanych przypadków jest utknięta na palcu obrączka lub pierścionek. Kiedy chcemy zmniejszyć opuchliznę, możemy dokonać tego we własnym zakresie. Dłoń moczymy w chłodnej wodzie, a jeśli mówimy o interwencji strażaków to wykorzystywane są preparaty chłodzące, zestawy R1. W ten sposób zniwelujemy obrzęk i być może uda się zdjąć biżuterię bez strat.

Próba zdjęcia przy użyciu domowych metod

Wśród znanych sposób z użyciem domowych substancji możemy wymienić użycie mydła, masła, oleju, wazeliny, czy innego środka poprawiającego poślizg i ograniczającego tarcie. Nieco mniej znaną metodą jest użycie tasiemki lub sznurka. Zasada działania jest prosta: nić nawijamy pod przedmiotem w stronę czubka palca. W ten sposób powstaje niewielki „stelaż”, który wraz z pociągnięciem za sznurek powinien odwijać się wraz z obrączką. Podobnym rozwiązaniem jest użycie kawałka cienkiej gumy, którą to wsuwamy w szczelinę między biżuterią, a palcem. Następnie chwytamy za fragmenty gumy i delikatnym, okrężnym ruchem zsuwamy ku czubkowi palca. Strażacy odradzają jednak korzystanie z powyższych metod w sytuacjach, kiedy mogłoby dojść do pogorszenia się stanu zdrowia poszkodowanego. Mowa tu przede wszystkim o obrażeniach takich jak złamanie, oparzenie, odmrożenie, czy zaklinowanie mogące generować dodatkowe urazy kończyn. Podobnie wygląda sytuacja przedmiotów o ostrych zakończeniach, ich nie należy pochopnie zdejmować domowymi sposobami, gdyż możemy tylko sobie zaszkodzić.

Interwencja straży pożarnej – nie obawiaj się, wybierz w telefonie numer 998

Jeżeli domowe metody zawiodą lub sytuacja będzie na tyle poważna, że nie będzie można podjąć działań ratunkowych we własnym zakresie, powinniśmy bezwłocznie skorzystać z pomocy strażaków. Przez telefon opiszmy dokładnie naszą sytuację, a dyspozytor wezwie na miejsce pomoc. Strażacy w celu usunięcia elementów, w których utknęła ludzka kończyna korzystają zwykle z prostych narzędzi. Zwykle są to wielofunkcyjne nożyczki ratownicze, urządzenia przeznaczone bezpośrednio do cięcia biżuterii, czy obcinaczki do drutu. Niekiedy potrzebne jest zastosowanie większych elektronarzędzi. Strażacy wezwani na miejsce po wstępnych oględzinach przystąpią do oceny materiału z jakim mają do czynienia. Następnie miejsce, gdzie tkwi przedmiot zostaje zabezpieczone przez włożenie przedmiotu pod cięty fragment. W ten sposób niwelujemy do minimum możliwość poniesienia obrażeń w wyniku cięcia. Przy grubszych materiałach uwzględnia się również nagrzewanie elementów w trakcie cięcia. Do chłodzenia używa się wody lub też soli fizjologicznej będącej na wyposażeniu jednostki PSP.  Zapoznaj się także z tematem: bramy przemysłowe do remizy.