Kula pożarnicza, która ugasi niewielki pożar.

Każdego roku na rynku sprzętu pożarniczego pojawiają się nowoczesne rozwiązania, które mają ułatwić codzienną pracę strażaków. Jednym z nich jest niewielkie urządzenie gaśnicze w formie kuli, które ma stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnej gaśnicy. 

Firma Elide Fire Ball zaprojektowała urządzenie w formie niewielkiej kuli przypominającej piłkę do gry w siatkówkę. Wewnątrz znalazło się miejsce dla zbiornika, w którym znajduje się proszek gaśniczy. Całość aktywuje się w wyniku wysokiej temperatury panującej wewnątrz płonącego budynku. Na zewnętrznej warstwie kuli rozmieszczono specjalne czujniki, które w czasie pożaru aktywują niewielki ładunek wybuchowy wewnątrz urządzenia. Dzięki temu następuje niewielki wybuch i wypuszczenie środka gaśniczego na źródło ognia.

Według producenta będzie to swojego rodzaju uzupełnienie podstawowego sprzętu gaśniczego lub też kula stanie się podręcznym sprzętem gaśniczym używanym na co dzień. Jeśli chodzi o parametry kuli to waży ona 1,5 kg, a jej średnica wynosi 152 mm. W czasie kontaktu z ogniem kula wybucha w ciągu kilku sekund i jest w stanie ugasić pożar niewielkiego pomieszczenia o wielkości około 10 mkw. Miejscem, gdzie nowe urządzenie może się sprawdzić są przede wszystkim domy jednorodzinne i mieszkania. Jeśli wewnątrz panuje wysoka temperatura to łatwiej będzie ją obniżyć przy pomocy środka gaśniczego w formie kuli, który można wrzucić do wnętrza palącego się pomieszczenia.