LAS 2018 – ćwiczenia strażaków.

W gminie Bobrowniki odbyły się wspólne ćwiczenia Nadleśnictwa Świerklaniec, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Śląskiej Brygady Obwodowej. Poniedziałkowe (07.05) zadania skupiały się wokół działań na terenach leśnych. Wynika to z bardzo dużego zagrożenia pożarami w polskich lasach, deszczu jest zbyt mało, a przesuszona słońcem ściółka może w każdej chwili ulec zapaleniu. 

Zadaniem strażaków w czasie ćwiczeń było powstrzymanie rozprzestrzeniającego się pożaru lasu na terenie 2 ha w Leśnictwie Wymysłów. Ogień pojawił się w bliskiej okolicy zbiornika wodnego w Rogoźniku, co stanowiło spore ułatwienie w prowadzeniu działań. Wyznaczono też punkty przyjęcia środków i sił w Dobieszowicach. W związku z dużym obszarem objętym ogniem i przemieszczeniem się go w inne rejony lasu, zdecydowano o wezwaniu na miejsce dodatkowych jednostek i sprzętu. Niezwłocznie po zgłoszeniu do lasu objętego ogniem przybyli strażacy z Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego Kompani OSP nr 1 z Będzina oraz ekipa gaśnicza PSP w tym śmigłowiec gaśniczy i dwa wozy strażackie.

Punkt czerpania wody ustalono tuż przy tamie między zbiornikami wodnymi. W tych miejscach ustawiono dwie grupy strażaków z pompami o dużej mocy, które zapewniały stały dostęp do silnego strumienia wody w natarciu. Jak to bywa w ćwiczeniach wszystko przebiegło zgodnie z planem i pożar udało się opanować. Tego typu trening bez faktycznego zagrożenia jest niezwykle ważny, szczególnie teraz, gdy w całym kraju dochodzi do groźnych pożarów lasów.