Największa katastrofa budowlana w Świebodzicach i jej przyczyny.

Strażacy dokładnie pamiętają ten dzień, gdyż w tym roku obchodzimy pierwszą rocznicę katastrofy w Świebodzicach. Zgłoszenie do dyżurnego Stanowiska Kierowania Powiatowego PSP w Świdnicy wpłynęło 8 kwietnia 2017 r. po godzinie 9:00. W słuchawce padła informacja o zawaleniu się wielorodzinnego budynku przy ul. bp. Ignacego Krasickiego, łącznie na miejsce wysłano dziesięć zastępów strażackich. 

Pierwszy wóz strażacki przybył na miejsce już po 4 minutach, był to pojazd należący do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach. Potwierdziła się informacja osoby zgłaszającej, na miejscu strażacy ujrzeli zawalony trzykondygnacyjny budynek mieszkalny. Budynek zniszczony został w 80%, a gruzowisko wydzielało wyczuwalny zapach gazu. Ekipa niezwłocznie przystąpiła do przeszukiwania gruzowiska. Strażacy walczyli z czasem, nikt nie wiedział ile osób może znajdować się pod przywalonymi fragmentami budynku. Mordercza praca strażaków w akcji trwającej niemal 35 godzin przyniosła efekt. W wyniku poszukiwań odnaleziono cztery żyjące osoby, niestety sześciu ludzkich istnień nie udało się uratować, poniosły one śmierć na miejscu.

W całej akcji ratowniczej brało udział 228 strażaków, przy wsparciu 11 psów ratowniczych przygotowanych do odnajdywania ludzi. Ponadto na miejscu pracowało 7 Zespołów Ratownictwa Medycznego, policjanci, pracownicy pogotowia energetycznego i gazowego oraz 5 śmigłowców. Ponadto wśród Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znalazły się jednostki z Łodzi, Wrocławia, Wałbrzycha, Lubinia i Jastrzębia-Zdroju. Prawdopodobną przyczyną zawalenia się budynku był wybuch gazu na pierwszym piętrze. To pokazuje jak istotny jest montaż czujek gazu w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie.