Nowe mundury dla PSP i OSP wprowadziły bałagan?

Temat kolorystyki ubrań wykorzystywanych przez strażaków zawodowych oraz ochotników budzi wątpliwości w całym środowisku. Wzory zaproponował Zarząd Główny ZOSP RP, który wprowadził dwa rodzaje odzieży ochronnej: ubrania lekkie koloru żółtego oraz ubrania ciężkie granatowe. Wszystko to jest podyktowane ostatnią decyzją Państwowej Straży Pożarnej o zmianie wzorów ubrań zgodnych z przepisami zaproponowanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zaczynając od początku, wątpliwości zrodziły się w wyniku doboru bardzo zbliżonej odzieży pod kątem kolorystyki, zarówno dla strażaków zawodowych, jak i ochotników. W PSP funkcjonować mają trzyczęściowe ubrania złożone z kurtki, spodni oraz kurtki lekkiej. Wszystkie składowe stroju strażaka są w kolorze żółtym, dodatkowo kurtki mają zbliżony do siebie krój, co rodzi kłopot z ich odróżnieniem. Głównym wyróżnikiem są napisy na przodzie – PSP oraz z tyłu „Państwowa Straż Pożarna”. Z kolei komisja ds. działalności ratowniczej Związku OSP RP zaproponował, aby strój w przypadku ochotników wyglądał następująco: ubranie ciężkie oraz ubranie lekkie. Ubrania ciężkie miałyby granatowy kolor, natomiast lekkie żółty. Dlaczego jest to według strażaków tak ważne? Rodzi to problem w odróżnieniu poszczególnych części składowych odzieży, co może prowadzić do niepotrzebnego zagrożenia podczas pracy. Tył oraz przód ubrań będzie oznaczony napisem „STRAŻ”.

Wątpliwości i zgłaszane niejasności to wynik rozważań i możliwych niebezpieczeństw występujących w pracy strażaków. Wynikają one z konieczności podejmowania szybkich decyzji, stąd też mógłby pojawić się kłopot z doborem lekkiej lub ciężkiej kurtki. Jeżeli obie mają zbliżony krój oraz kolor to mogą zdarzać się pomyłki kosztujące poważne uszkodzenia ciała, poparzenia. Warto jednak uwzględnić czynnik finansowy, który nie pozwoli wszystkim jednostkom OSP na zakup odzieży w różnych kolorach. Niestety koszty mogą być dużo wyższe w sytuacji, gdy podczas wielu zdarzeń w ciągu dnia takie pomyłki będą dużo częstsze. „Czy na pewno zabrałem dobrą kurtkę”? Może to narazić na szwank zdrowie oraz życie niosących pomoc ratowników.