Nowy pojazd strażacki prosto z Czech.

Firma z Czech o nazwie KOBIT-THZ zaprezentowała ciężki pojazd ratownictwa technicznego. Samochód posiada żuraw hydrauliczny oraz dwie wyciągarki linowe, a cała konstrukcja jest oparta na podwoziu z czterema osiami SCANIA G480 CB 8X6. Auto napędza mocny 353-konny silnik, a za wygodę użytkowania odpowiada automatyczna skrzynia biegów. Jest to z pewnością wóz bojowy do zadań specjalnych, który sprawdzi się przede wszystkim w trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych wymagających specjalistycznego sprzętu. 

Całość wykonano na bazie modułów z aluminium, a po obu stronach pojazdu znajdziemy dobrze już znane skrytki ukryte pod metalowy żaluzjami o lekkiej konstrukcji. Projektanci pomyśleli o wygodzie strażaków, którzy dzięki specjalnym uchwytom i rozkładanym podestom mogą bez problemu dostać się do górnych półek pojazdu. W czasie służby pomagać też będzie żuraw hydrauliczny o oznaczeniu FASSI 820RA.2.27 xhe-dynamic, którego zasięg wynosi aż 18,5 m. Urządzenie potrafi także unieść 21 500 kg jeśli wysięgnik jest rozłożony do 2,85 m oraz 3270 kg w przypadku niemal maksymalnego zasięgu (18,3 m). 

Tył wozu strażackiego to dwie wyciągarki linowe umocowane na stalowej konstrukcji. Zostały one wyposażone w identyczne liny o długości 50 m każda, a także w specjalny system ułatwiający kontrolę wyciągnięcia lin. Konstrukcję wyciągarek uzupełnia hydraulika, która może działać w tym samym czasie lub niezależnie od siebie. Oba urządzenia o oznaczeniu Superwinch H45p charakteryzują się mocą uciągu na poziomie 100 kN i 200 kN. Zobacz także: agregat prądotwórczy – przydatny sprzęt.