Parujące szyby w domu? Kontroluj system wentylacji!

Działająca poprawie wentylacja to podstawa jeżeli chcemy mówić o właściwych warunkach w budynku. Niekiedy jednak w wyniku zachowania wysokiej szczelności w budynku dochodzi do sytuacji, kiedy wilgoć staje się poważnym problem. Kłopot z zachowaniem właściwej termiki wewnątrz jest w pełni uzależniony od posiadanej w domu wentylacji. O ile w przypadku starszych konstrukcji problem z wilgocią nie występował, tak obiekty z zamontowaną nową stolarką drzwiową i okienną przysparzają inwestorom nie lada kłopotów. Jak sprawdzić, czy w naszym budynku występuje problem z wentylacją? 

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak są nasze okna. Problem z wentylacją łatwo zaobserwować spoglądając na szyby w oknach. Jeśli zauważymy gromadzenie się pary wodnej na powierzchni to oznacza, że para powstająca w trakcie gotowania, czy kąpieli nie jest odprowadzana z pomieszczeń we właściwy sposób. Dom o dobrej izolacji jest na tyle szczelnym miejscem, że problem pojawiającej się wilgoci będzie zauważalny bardzo szybko. Wilgoć i parę wodną znajdziemy na lustrach, oknach, czy kafelkach w łazience. Jeżeli problem pojawiającej się wilgoci jest nieustanny to może mieć to w dłuższej perspektywie wpływ na zdrowie domowników.

Rosnące koszty ogrzewania

Jeżeli od pewnego czasu nasze rachunki za ogrzewanie zaczęły rosnąć to może być kolejny sygnał, iż w budynku występuje problem z właściwą wentylacją. Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, skoro obiekt jest w pełni izolowany. Niestety w praktyce wysoka szczelność w budynku generuje potrzebę regularnego wietrzenia pomieszczeń, a to już bardzo mocno przekłada się na kosztach energii cieplnej. Sposobem na uniknięcie tego typu kłopotów jest montaż systemu wentylacji mechanicznej wyposażonej w rekuperator. Jest to instalacja, która działa niemal bez obsługi, zachowujemy optymalne warunki wewnątrz pomieszczeń, niwelujemy problem wilgoci do minimum, a co najważniejsze obniżamy rachunki za ogrzewanie. Pamiętajmy jednak, aby w razie wystąpienia problemu z wilgocią skonsultować temat wentylacji z osobą doświadczoną w tej dziedzinie. Profesjonalny przedstawiciel firmy dopyta o rzuty wszystkich kondygnacji, co umożliwi optymalne wykorzystanie rekuperacji w budynku.

Grzyb na ścianie

Występowanie zagrzybień na ścianach budynku to wcale nie tak rzadki problem. Są to zmiany, które nie tylko szpecą wygląd, stanowią także zagrożenie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz pomieszczeń. W skrajnych wypadkach grzyb może powodować odchodzenie farby ze ścian, a nawet odpadanie kafelków w łazience. Rozwój grzybów i pleśni może prowadzić do szeregu uczuleń, które wpływają bezpośrednio na samopoczucie użytkowników budynku. Dowiedz się więcej: systemy wentylacji Maków Mazowiecki.