Proste kroki w ochronie zdrowia i życia strażaka.

Służba strażaków jest związana nie tylko z zagrożeniami takimi jak pożar, czy wypadek drogowy. Wejście do zadymionego domu nie wywołuje natychmiast groźnych dla zdrowia skutków, samych akcji jest jednak sporo i tego typu interwencji także. Okazuje się, że strażacy to grupa szczególnie narażona na nowotwory. Wskazują na to badania prowadzone na całym świecie, które informują, iż ryzyko wystąpienia raka u strażaka jest niemal dwukrotnie wyższe niż dla całego społeczeństwa. 

Wskaźnik zależy od typu nowotworu, ale dane są zatrważające. Niemal 60% strażaków w pewnym etapie swojego życia napotka na nowotwór. Czas rozwoju raka to od kilku do prawie kilkudziesięciu lat. Początkowe objawy mogą ujawnić się dopiero po zakończeniu kariery w Państwowej Straży Pożarnej lub OSP.  Część osób może nie dostrzegać związku zachorowalności z pełnioną służbą, wynika to przede wszystkim z tego, iż najwięcej chorych to właśnie osoby znajdujące się już na emeryturze, a pracujące niegdyś jako czynny strażak. Z czego wynika tak duża zachorowalność wśród tej grupy pracowników? Rozwiązanie tej zagadki jest proste, częsta styczność z substancjami kancerogennymi. Mogą one powstawać jako efekt spalania różnych przedmiotów w miejscu akcji gaśniczej, substancje osadzają się też na ubraniach i sprzęcie strażackim.

Jak radzić sobie z niebezpiecznym wpływem substancji kancerogennych?

Należy zastosować się do kilku zasad, które mogą uchronić nasze zdrowie. Przede wszystkim przy udaniu się na akcję i wchodzeniu do zadymionego pomieszczenia powinniśmy zakładać maseczkę przeciwpyłową i aparat oddechowy. W miejscu działań gaśniczych należy wstępnie oczyścić ubrania oraz wszelki sprzęt. Następny krok to mycie twarzy, szyi, karku oraz rąk za pomocą wody lub wilgotnych chusteczek. W tym celu możemy ustalić razem z przełożonymi określony punkt, gdzie będzie dostęp do wody, papierowych ręczników i środków czystości.  Ubrania strażackie po każdej akcji trzeba dokładnie wyprać, należy też wziąć ciepły prysznic w celu zmycia rakotwórczych resztek przedostających się przez ubrania do skóry i następnie do organizmu. Należy skontrolować również wnętrze hełmu i go wyczyścić, gromadzą się tam niekiedy resztki brudu wnikające przez spoconą skórę. Czyścimy też kabinę pojazdu, powinniśmy wyodrębnić jednostce dwie strefy: czystą i brudną. Umożliwi to na nieprzenikanie groźnych substancji na pozostałe ubrania oraz sprzęty.

Jeżeli ten artykuł był pomocny to warto go udostępnić. Część strażaków może bagatelizować występowanie groźnych dla zdrowia substancji w swej codziennej służbie. Liczby mówią jednak same za siebie i im większa świadomość pracowników PSP i OSP, tym mniejsza będzie zachorowalność na raka.