Przegląd pożarniczy: pożar domu wielorodzinnego na Śląsku.

Pożar, który miał miejsce 20 stycznia tego roku w godzinach porannych przyniósł za sobą poważne straty materialne. Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 4:00, kiedy do dyżurnego na Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej wpłynęło zgłoszenia o pożarze w budynku wielorodzinnym przy ul Krasińskiego. 

Na miejsce skierowano jednostki, które po szybkim rozpoznaniu ustaliły, że ogniem objęte jest poddasze wielokondygnacyjnego budynku. Groźną sytuację obserwowali mieszkańcy obiektu, którzy ewakuowali się przed przybyciem jednostek PSP. Strażacy przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i ewakuacji kolejnych lokatorów, którzy znajdowali się w objętym ogniem budynku. Wyprowadzono 6 osób, trzy psy i rozpoczęto przeszukiwanie kolejnych kondygnacji. Łącznie ewakuowano 23 osoby, które znalazły tymczasowe schronienie w ogrzewanym namiocie. Rozpoczęto podawanie wody w natarciu na poddasze, w tym celu strażacy weszli na ostatnią kondygnację budynku. Kolejna grupa strażaków rozpoczęła podawanie wody z użyciem podnośnika hydraulicznego oraz drabin mechanicznych. Rozpoczęto gaszenie zarzewia ognia, a następnie przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów. Budynek został oddymiony, następnie dokonano badania stężenia tlenku węgla w każdym z pomieszczeń. Użyto także kamery termowizyjnej w celu odnalezienia niedogaszonych elementów.

Po wykonaniu wszystkich czynności przez strażaków, wezwano na miejsce Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obiekt został wyłączony z użytkowania, a cała akcja ratowniczo-gaśnicza zakończyła się przed południem po godzinie 11. W akcji udział wzięło 16 jednostek Państwowej Straży Pożarnej, policja, pogotowie energetyczne, zespół ratownictwa medycznego oraz straż miejska. Dowiedz się więcej: przyczyny pożarów domów.