Rozmowa z dyspozytorem 112. Czy jest skuteczna?

W ostatnich dniach obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego (11.02), co pozwala na podsumowanie działających Centrów Powiadomienia Ratunkowego. Z dyspozytorami spotkał się minister Joachim Brudziński, który wskazywał na istotę pracy związaną z ratowaniem zdrowia i życia Polaków. To właśnie odbierający numer alarmowy pracownicy są pierwszym punktem na drodze do skierowania na miejsce odpowiednich służb. 

W trakcie spotkania z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżniono 34 sylwetki dyspozytorów, którzy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i sumiennym wypełnianiem obowiązków. Taka służba trwa przez 365 dni i przez całą dobę funkcjonuje w celu ratowania poszkodowanych w wyniku różnych zdarzeń takich jak: pożary, wypadki samochodowe, rozboje oraz pobicia i wiele innych. Jak wygląda liczba zgłoszeń w ciągu roku? Funkcjonujące na terenie kraju siedemnaście oddziałów funkcjonujących w ramach Centrów Powiadamiania Ratunkowego odnotowało w ubiegłym roku blisko 20 milionów zgłoszeń od rodaków. W stosunku do 2017 roku jest to wzrost powyżej 983 tys. Jeśli chodzi o szacunki pod kątem poszczególnych jednostek to przekierowań to do służb takich jak Policja, Straż Pożarna i Ratownictwo Medyczne było zaledwie 7 milionów. Wciąż plagą są fałszywe lub nieuzasadnione telefony, które w ubiegłym roku stanowiły powyżej 42% wszystkich zgłoszeń. To i tak mniej niż w 2017 roku o niespełna 2,5%. Joachim Brudziński wskazał nie tylko na skuteczność systemu, ale na duże wyzwanie w zakresie edukacji począwszy od szkół, nauczycieli, rodziców, wychowawców. Niestety zdarzają się fałszywe telefony alarmowe w formie żartów.

Ubiegły rok to także czas wprowadzania nowości związanych z numerem alarmowym 112. Jedną z nich było przełączenie numeru 997 na numer alarmowy Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki temu uzyskano możliwość szybkiego powiadomienia wszelkich niezbędnych służb. Podsumowanie ubiegłego roku to również czas oddania do użytku dwóch Centrów Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie i Wrocławiu. To nie koniec inwestycji budowlanych w tym zakresie, planowana jest budowa jednostek w Białymstoku, Krakowie, Bydgoszczy.