RSO – aplikacja nie tylko dla strażaków.

Aplikacja na smartfony o nazwie mobilny Regionalny System Ostrzegania (RSO) funkcjonuje już od niespełna trzech lat i właśnie doczekała się nowej wersji. Program utworzono dzięki pomysłowi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. To dopasowane do dzisiejszych potrzeb rozwiązanie służy informowaniu wszystkich Polaków o możliwych zagrożeniach na ich terenie. Dodatkową opcją są wskazówki umieszczone w aplikacji, które pozwalają skutecznie reagować zwykłym obywatelom w trudnych sytuacjach. 

Dotychczas aplikacja RSO informowała o zagrożeniach występujących na obszarze danego województwa, teraz będzie ona pomocna także dla mieszkańców poszczególnych gmin. Wszelkie komunikaty będą trafiać bezpośrednio na ekran telefonu, wystarczy tylko ustawić w telefonie funkcję lokalizacji (GPS). Aktualizacja w praktyce zawęża teren występowania zagrożenia, dzięki czemu jest ona dużo dokładniejsza dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Przykładem może być wypadek drogowy na jednej z okolicznych dróg, informacja o tym wydarzeniu może zostać przesłana do kierowców znajdujących się akurat w pewnej odległości od zdarzenia. Trzeba też powiedzieć, że nie tylko aplikacje mogą pomagać. Podobnie rolę odgrywają instalacje elektryczne Szczytno.  Warto wspomnieć o ułatwieniach, które sprawią, że korzystanie z aplikacji będzie możliwe dla większej ilości osób. Jednym z takich rozwiązań są udogodnienia dla osób niedowidzących. Nowa aplikacja w ciągu jednego tylko miesiąca została pobrana ponad 50 tysięcy razy, z kolei starsza od początku działania powyżej 800 tys. razy.

Polacy coraz częściej przykładają uwagę do bezpieczeństwa samych siebie i swoich bliskich. Aplikacja dostępna jest na platformy Android, iOS oraz Windows. Konieczne jest posiadanie wersji oprogramowania odpowiednio 4.4.4 i nowsze, od iOS 9 wzwyż oraz windows 10 – 1607 i wzwyż.