Samochody trafiły do Lasów Państwowych.

Wyposażenie jednostek działających na terenach leśnych jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym co pewien czas. Wynika to z dużego zagrożenia możliwością pożaru, który jest niezwykle trudny do opanowania. Wystarczy jedna iskra, aby las zamienił się w płonącą pułapkę i to bardzo trudną w ugaszeniu. Dlatego tak istotne są regularne patrole prowadzone przez strażaków, którzy mogą zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom na wczesnym etapie. 

Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych stały się posiadaczem nowoczesnych pojazdów. Przetarg opiewał na kwotę ponad 11 mln zł brutto, co pozwoliło na zakup aż 67 aut patrolowo – gaśniczych. Zdecydowano się na pojazdy do zadań specjalnych oparte o podwozie Forda Ranger XL. Auto posiada napęd na cztery koła, silnik o mocy 130 KM, dwuosobową kabinę oraz zabudowę typu hardtop. Pojazd posiada także agregat wysokociśnieniowy wodno – pianowy oraz zbiornik mogący pomieścić 428 litrów wody oraz 20 – litrowy zbiornik na pianę. Ford został wyposażony w wyciągarkę elektryczną o możliwości uciągu 4300 kg oraz podstawowe narzędzia do pracy w lesie: pilarkę, siekierkę, szpadle, dwie hydronetki plecakowe, 5 – litrowy zbiornik na paliwo, wąż W-52. Cały proces przekazywania wozów strażackich rozpoczął się w ubiegłym roku, natomiast w lutym bieżącego roku zakończono dostarczanie ostatnich sztuk. Auta przekazano do następujących nadleśnictw: Szprotawa, Wymiarki, Żagań, Torzym, Chojna, Koło, Babimost, Cybinka, Krosno, Sulechów, Świebodzin,  Lębork, Osie, Przysucha, Staszów,  Niepołomice, Brzózka, Gubin, Krzystkowice, Suwałki, Cierpiszewo, Kielce, Głęboki, Bród, Gryfice, Kościan, Mielec, Tuszyma, Zamrzenica, Zwoleń, Bierzwnik, Bogdaniec,  Kozienice, Łąck, Myszyniec, Pisz, Radom, Rytel, Starachowice i Toruń, Lipinki, Lubsko, Nowa Sól, Przytok,  Konstantynowo, Międzyrzecz, Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Syców, Wejherowo, Dębno, Dobrzany,  Głusko, Golub-Dobrzyń, Karwin, Kłodawa, Łagów, Rzepin, , Maskulińskie, Włocławek, Parciaki, Zielona Góra, Choszczno, Ciechanów, Dębica, Pomorze, Dojlidy, Leżajsk.

Dobór nadleśnictw, które otrzymały pojazdy był poprzedzony analizą najbardziej zagrożonych pożarem jednostek. Auta trafiły w ręce nadleśnictw zaliczanych do I i II kategorii zagrożenia pożarem. Środki przeznaczone na zakup pozyskano dzięki unijnemu współfinansowaniu w ramach projektu pod nazwą  „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”. Brakującą kwotę pokryto ze środków Lasów Państwowych (15 – procentowy wkład własny).