Straż pożarna przestrzega rolników przed oszustami.

Nowym sposobem na oszukiwanie obywateli stała się metoda na „szkolenia przeciwpożarowe”. Oszust wykonuje telefon do gospodarstwa rolnego i próbuje przekonać rolnika do nabycia płatnego szkolenia. To niecodzienna metoda wykorzystywana jest od niedawna, jednak jak widać jest skuteczna skoro przestępcy decydują się na taką formę działalności. 

Informację tą przekazali nam zaprzyjaźnieni autorzy portalu forum rolnika. Znajdziemy tam szereg interesujących artykułów dotyczących uprawy roślin, hodowli zwierząt oraz bieżących wydarzeń z branży rolniczej. Tym razem jednak poinformowali nas oni o nowej metodzie oszustwa w gospodarstwach rolnych realizowanej przy użyciu telefonu. Oszuści dzwonią z informacją o obowiązkowym szkoleniu z zakresu pożarnictwa, które to należy wykupić. Jeszcze innym sposobem jest zachęcanie do zakupu systemów przeciwpożarowych do gospodarstwa, gdyż właśnie zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Jako potwierdzenie swojej historii oszuści straszą rolników niezdecydowanych na szkolenie z pożarnictwa kontrolami, które to mają w przypadku braku dokumentów potwierdzających odbycie płatnego kursu kończyć się karami finansowymi.

Głos w sprawie szybko zabrali strażacy z jednostek funkcjonujących na terenie kraju. Nie istnieje żaden obowiązek odbycia szkoleń przeciwpożarowych w rolnictwie. System oszustów służy wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy od nieświadomych rolników. Jak informują strażacy, wszelkiego rodzaju szkolenia organizowane przez OSP, czy urzędy miasta i gmin są bezpłatne, koszty wydarzenia pokrywają lokalne budżety. Każdy telefon z informacją o płatnym szkoleniu należy zgłaszać. Czytaj więcej podobnych artykułów na portalu rolniczym: https://forum-rolnika.pl