Strażacy na ratunek tonącym krowom?

Wypadki w rolnictwie to temat, który dotyczy nie tylko działań prowadzonych na polu. Oczywiście strażacy interweniują na co dzień do zdarzeń takich jak: pożar bel słomy, samozapłon instalacji elektrycznej w ciągniku, czy wciągnięcie pracownika przez elementy ruchome kombajnu. Zdarzają się także sytuacje dość nietypowe, które też mają miejsce w polskich gospodarstwach rolnych. 

Jedno z takich zdarzeń odnotowano w gminie Glinojeck w województwie mazowieckim. Doszło tam do nietypowych działań jednostki strażackiej, a mianowicie ratunku dwóch krów mlecznych. Dnia 16 sierpnia w godzinach wieczornych, tuż po godzinie 18:00, dyżurny odebrał telefon od zaniepokojonego rolnika. Mężczyzna dzwonił z miejscowości Kondrajec Pański, gdzie doszło do uwięzienia krów. Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że dwie krowy z gospodarstwa rolnego zostały uwięzione w pobliskim bagnie. Zwierzęta przez pewien czas próbowały same wydostać się na powierzchnię, jednak bezskutecznie. Ta teoretycznie prosta sytuacja przerodziła się w sprawdzian umiejętności czterech zastępów strażackich, które wspólnie pracowały na miejscu zdarzenia.

Trudności w trakcie prowadzenia działań ratowniczych wynikały z lokalizacji grzęzawiska. Wokół nie było żadnej drogi dojazdowej, a teren, gdzie ugrzęzły krowy był bardzo podmokły. W związku z tym ekipa ratownicza nie była w stanie skorzystać z ciężkiego sprzętu. Przystąpiono jednak do działań, najpierw wycięto przy użyciu pilarki spalinowej okolicznych krzewów. Następnie przy wykorzystaniu gałęzi utwardzono podłoże wokół bagna. Strażacy przystąpili do wyciągania krów przy wykorzystaniu pasów oraz lin. Czynność ta została wykonana z powodzeniem i krowy najpierw wyciągnięto, następnie odprowadzono do obory. Krowy pomimo wycieńczenia nie odniosły żadnych obrażeń. Wszystkie czynności trwały blisko 1,5 godziny. Na szczęście cała sytuacja zakończyła się sukcesem dla gospodarstwa rolnego oraz rolnika, który liczył się z poważną stratą dwóch krów mlecznych. Czytaj więcej: aktualności rolnicze