Trening strażacki na nowym trenażerze.

Służba strażaka wymaga regularnych ćwiczeń. Nawet jeżeli zwykle pracuje na terenie, gdzie nie dochodzi do zbyt groźnych zdarzeń to taka sytuacja może prędzej, czy później zaskoczyć. Trzeba się wówczas wykazać nie tylko sprawnością fizyczną, ale i techniką przewidywania możliwych scenariuszy. Dodatkowym atutem w pracy strażaka jest doświadczenie poparte braniem udziału w trudnych akcjach. Czy można mieć umiejętności bez udziału w groźnych sytuacjach? 

Okazuje się, że można. Potrzebny jest do tego jedynie trenażer, który posiada już część krajowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Taki sprzęt trafił w tym roku do Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim. Urządzenie złożone zostało z 20 kontenerów zwykłych i 40 kontenerów stopowych morskich. Niewielką powierzchnię trenażera podzielono na dwa moduły: taktyczny i ogniowy. Inwestycja w szkolenia jest możliwa, dzięki przetargowi jaki ogłosiła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Dzięki jej staraniom do strażaków w całej Polsce trafi aż 18 trenażerów. Po zakończeniu całego procesu przewożenia na miejsce trenażerów, powstanie jedna baza do ćwiczeń. Wówczas nauka zachowania się w najgorszych nawet sytuacjach będzie prowadzona w sposób bezpieczny. Pozwoli to z pewnością lepiej radzić sobie strażakom w rzeczywistej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia innych osób. Całkowity koszt zakupu trenażerów strażackich to 13 mln zł. Część środków na ten cel pozyskano z unijnego dofinansowania. Warto zauważyć, że ponowne wykorzystanie zwykłych kontenerów do celów strażackich jest możliwe, podobnie jest z przystosowaniem starszych aut do służby w jednostkach OSP.