Warsztaty z przycinania drzew.

To bardzo ważna inicjatywa, która zatacza coraz szerszy krąg zainteresowanych. Akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez strażaków dotyczą nie tylko pożarów, ale również sytuacji takich jak przewrócone na pojazdy, czy linie wysokiego napięcia drzewa. Wówczas konieczna może się okazać umiejętność profesjonalnej wycinki. Obecnie brakuje w Polsce warsztatów prowadzonych na szerszą skalę. Nie mniej jednak dobrze, że pojawiają się takie propozycje w formie wolontariatu. W końcu strażacy i ich profesjonalne umiejętności z zakresu wycinki drzew mogą w przyszłości skrócić czas trwania akcji.

Przykładem dobrej kooperacji między służbami są ćwiczenia przeprowadzone na terenie Nadleśnictwa Woziwoda w dniach od 21 do 22 lutego. W specjalnych warsztatach z przerzynki i wycinki drzew trudnych wzięło udział aż 14 zastępów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Zajęcia prowadził sam Kamil Szarmacha, który jest zeszłorocznym Mistrzem Polski Drwali i nauczycielem w Technikum Leśnym. W czasie warsztatów przybliżone zostały sposoby bezpiecznego obchodzenia się z pilarką, doskonalono posiadane już przez strażaków umiejętności, ale też pokazano metody ostrzenia łańcucha, czy też uwalniania zakleszczonej piły. Ekspert pokazał także jak radzić sobie z drzewami trudnymi, których przycinka wymaga sporej wprawy.

W sumie w wydarzeniu uczestniczył następujące jednostki: OSP Pogódki, OSP Szczodrowo, OSP Pinczyn, OSP Skaryszewy, OSP Starogard Gdański, OSP Pinczyn, OSP Skórcz, OSP Sucumin, OSP Szlachta, OSP Czarna Woda, OSP KSRG Czersk, OSP Lubichowo, OSP Zielona Góra i OSP Legbąd.