Zabytkowy Jelcz 003, Star 25 – ciągle w służbie OSP!

To pojazd nie do zdarcia, tak można by powiedzieć o doskonale utrzymanym Jelczu 003, który zbudowano niemal 50 lat temu na podwoziu Star 25. Takim klasycznym, niemal zabytkowym autem do akcji ratowniczo-gaśniczych dojeżdżają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sicienku. 

Wóz strażacki pochodzi jeszcze z 1970 roku, kiedy to nadano mu symbol 003 w czasie produkcji w fabryce Jelcz. Pierwsze pojazdy pojawiły się w służbie strażaków w 1969, zastępowały one wówczas wysłużony już wóz o oznaczeniu 028. Jelcz na bazie Stara zyskał swoją popularność jako średni wóz gaśniczy, auto posiada pompę o wydajności 800l/min co na dawne czasy było całkiem dobrym wynikiem. Na dachu znalazło się miejsce dla działka wodnego podającego wodę w natarciu z ciśnieniem wynoszącym 8 bar. Ponadto wewnątrz znalazło się miejsce na dwa zbiorniki wodne o pojemności 2000 litrów oraz mniejszy pojemnik na 200 litrów piany. Auto jest napędzane sześciocylindrowym silnikiem benzynowym. To chyba najsłabszy punkt jednostki o pojemności 4,7 litra i mocy wynoszącej 105 KM. Taką mocą mogą się dziś poszczycić zwykła auta osobowe z niedużym silnikiem.

Mimo wszystko pojazd strażacki do dziś pełni ważną rolę w służbie OSP w Sicienku. Wystarczy spojrzeć na fotografię, aby docenić ilość pracy włożoną przez strażaków w utrzymanie pojazdu w takim stanie. W końcu to prawie 50-letnie auto. Przy braku nowoczesnych rozwiązań w mniejszych jednostkach strażackich takie pojazdy są na wagę złota. Służą dzielnie mimo upływu lat ratując zdrowie osób znajdujących się w płonących budynkach i nie tylko. W jednym z naszych artykułów zaprezentowaliśmy inny ciekawy pojazd strażacki z Czech.