Zabytkowy Star GPR-1500 ma już 45 lat!

W tym roku mija już 45. rocznica, kiedy to Zakłady Budowy Maszyn „Osiny” zaczęły wspólny projekt wraz Zakładami Wyrobów Metalowych w Katowicach. W wyniku podjętych działań wykonano średni samochód proszkowy o oznaczeniu GPR – 1500. Był to jeden z tych pojazdów strażackich, który na ówczesne czasy cechował się bardzo dobrymi parametrami. 

Budowę zaczęto od projektu oraz wykonania prototypu w 1972 roku z okazji kończących się Krajowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych w Krakowie. Konstrukcją pod zabudową został popularny samochód Star na podwoziu dwuosiowym A29 4×2 oraz silnikiem sześciocylindrowym na benzynę o mocy 105 KM. Pojazd wyposażono w kabinę dla strażaków oraz sześciobiegową skrzynię zmiany biegów. Nie zapomniano o skrytkach na umieszczenie niezbędnego wyposażenia gaśniczego w układzie 2+2. Na środku pojazdu znalazły się zbiorniki mogące pomieścić po 750 kilogramów proszku. Jak na czasy powstania strażacki pojazd na bazie Stara posiadał dwie trzydziestometrowe linie wraz z pistoletami proszkowymi umożliwiającymi podanie proszku wyrzucanego w tempie 5 – kilogramów na sekundę i zasięgiem kilkunastu metrów. Ponadto wewnątrz umieszczone zostały prądownice, cztery butle z azotem, aparaty ochrony dróg oddechowych, gaśnice proszkowe oraz ubrania ognioodporne. O podobnym pojeździe strażackim pisaliśmy na naszym portalu, warto poczytać.

Z czasem auto przeszło zmiany projektowe, ponieważ już w 1980 roku zamontowano ulepszone działko na proszek o poprawionej wydajności. Zmieniono też zabudowę, dzięki czemu uzyskano pożądany środek ciężkości.