Zlot pojazdów pożarniczych w 2018 r.

Nie ma lepszej okazji do zapoznania się z codzienną pracą strażaków i wyposażeniem jednostek jak Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych, który od kilku lat ma miejsce na terenie Polski. To cykliczne wydarzenie odbywa się w Główczycach, a na pomysł stworzenia takiego spotkania wpadli okoliczni strażacy. Za każdym razem miejscowość wypełnia się strażakami, rodzinami i osobami żywo zainteresowanymi pożarnictwiem. 

Nic w tym dziwnego skoro organizatorzy nie zapominają o atrakcjach dostosowanych do zainteresowań niemal wszystkich osób obecnych na zlocie. Wydarzenie zawsze rozpoczyna uroczysta Msza Święta przy kaplicy św. Floriana. Następnie w barwnym korowodzie pojazdy wyjeżdżają z placu, gdzie są święcone. Taki obrazek w postaci kilkudziesięciu dużych pojazdów przykuwa uwagę, ale nie jest to jedyna atrakcja jaką przygotowano także w tym roku. Nie zabraknie zabaw dla dzieci, konkursów, zawodów sportowych, a nawet wyboru miss wydarzenia. To także dobry czas dla strażaków, którzy mogą odetchnąć od prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, gaszenia pożarów, oddymiania budynków itd. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tzw. wielki prysznic czyli utworzenie mgiełki wodnej przy pomocy autopomp umieszczonych na pojazdach strażackich. 

Wydarzenie podzielono na kilka dni, w czasie których będą tańce, zabawa i pokazy sprzętu pożarniczego. Ponadto przyjezdnych przyciąga pole namiotowe, które zawsze wypełnia się po brzegi. W sumie Międzynarodowy Zlot Pojazdów Pożarniczych będzie trwał 3 dni, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zgłoszenia muszą dokonać jedynie osoby, które chciałyby przyjechać na miejsce jakimś wyjątkowym pojazdem. Wydarzenie rozpocznie się już 29 czerwca i potrwa do 1 lipca.